JTF1024S3V3
DigiKey Part Number
1470-2092-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JTF1024S3V3
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 10W
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 3.3V 2.7A 9V - 36V Input
Category
Voltage - Isolation
1.6 kV
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Efficiency
85%
Number of Outputs
1
Package / Case
24-DIP Module, 8 Leads
Voltage - Input (Min)
9V
Size / Dimension
1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)
Voltage - Input (Max)
36V
Current - Output (Max)
2.7A
Base Product Number
Power (Watts)
10 W