JTE0648D24
DigiKey Part Number
1470-2075-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JTE0648D24
Description
DC DC CONVERTER +/-24V 6W
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 24V -24V 125mA, 125mA 18V - 75V Input
Category
Power (Watts)
6 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.5 kV
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Efficiency
80%
Number of Outputs
2
Voltage - Input (Min)
18V
Package / Case
24-DIP Module, 8 Leads
Voltage - Input (Max)
75V
Size / Dimension
1.25" L x 0.80" W x 0.41" H (31.8mm x 20.3mm x 10.4mm)
Voltage - Output 1
Standard Number
Voltage - Output 2
-24V
Base Product Number
Current - Output (Max)
125mA, 125mA