JHM3024S12
DigiKey Part Number
1470-JHM3024S12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JHM3024S12
Description
30W PCB 18-36VDC INPUT 2:1 MEDIC
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 2.5A 18V - 36V Input
Category
Power (Watts)
30 W
Mfr
Voltage - Isolation
4 kV
Features
Adjustable Output, Remote On/Off
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C (With Derating)
Efficiency
88%
Voltage - Input (Min)
18V
Package / Case
6-DIP Module
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Voltage - Output 1
Approval Agency
CB, CE, TUV, UKCA, UL
Current - Output (Max)
2.5A