JHM2024D12
DigiKey Part Number
1470-4701-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JHM2024D12
Description
DC DC CONVERTER +/-12V 20W
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 12V -12V 835mA, 835mA 18V - 36V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
JHM2024D12 Models
Category
Current - Output (Max)
835mA, 835mA
Mfr
Power (Watts)
20 W
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Packaging
Box
Features
OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C (With Derating)
Number of Outputs
2
Efficiency
88%
Voltage - Input (Min)
18V
Voltage - Input (Max)
36V
Package / Case
6-DIP Module, 5 Leads
Voltage - Output 1
Size / Dimension
2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)