JCM1548D12
DigiKey Part Number
1470-2035-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JCM1548D12
Description
DC DC CONVERTER +/-12V 15W
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 12V -12V 625mA, 625mA 36V - 75V Input
EDA/CAD Models
JCM1548D12 Models
Category
Power (Watts)
15 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.6 kV
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Efficiency
87%
Number of Outputs
2
Voltage - Input (Min)
36V
Voltage - Input (Max)
75V
Size / Dimension
1.00" L x 1.00" W x 0.39" H (25.4mm x 25.4mm x 9.9mm)
Enable, Active High
Voltage - Output 2
-12V
Standard Number
Current - Output (Max)
625mA, 625mA