JCM1524D15
DigiKey Part Number
1470-2031-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JCM1524D15
Description
DC DC CONVERTER +/-15V 15W
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 15V -15V 500mA, 500mA 18V - 36V Input
EDA/CAD Models
JCM1524D15 Models
Category
Power (Watts)
15 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.6 kV
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Efficiency
89%
Number of Outputs
2
Voltage - Input (Min)
18V
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
1.00" L x 1.00" W x 0.39" H (25.4mm x 25.4mm x 9.9mm)
Enable, Active High
Voltage - Output 2
-15V
Standard Number
Current - Output (Max)
500mA, 500mA