JCM1512S12
DigiKey Part Number
1470-2029-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JCM1512S12
Description
DC DC CONVERTER 12V 15W
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 1.3A 9V - 18V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
JCM1512S12 Models
Category
Voltage - Isolation
1.6 kV
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
Remote On/Off, OCP, OVP, SCP
Packaging
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Part Status
Active
Efficiency
88%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
6-DIP Module
Voltage - Input (Min)
9V
Size / Dimension
1.00" L x 1.00" W x 0.39" H (25.4mm x 25.4mm x 9.9mm)
Voltage - Input (Max)
18V
Control Features
Enable, Active High
Voltage - Output 1
Standard Number
Current - Output (Max)
1.3A
Base Product Number
Power (Watts)
15 W