JCK4048D12
DigiKey Part Number
1470-2017-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JCK4048D12
Description
DC DC CONVERTER +/-12V 40W
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 12V -12V 1.67A, 1.67A 36V - 75V Input
EDA/CAD Models
JCK4048D12 Models
Category
Power (Watts)
40 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.6 kV
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Efficiency
92%
Number of Outputs
2
Voltage - Input (Min)
36V
Voltage - Input (Max)
75V
Size / Dimension
2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Enable, Active High
Voltage - Output 2
-12V
Base Product Number
Current - Output (Max)
1.67A, 1.67A