JCK1512S12 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 40
Datasheet
Similar
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 1
Datasheet
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 1.25A 9V - 18V Input
JCK1512S12
DigiKey Part Number
1470-1990-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JCK1512S12
Description
DC DC CONVERTER 12V 15W
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
JCK1512S12 Models
Category
Power (Watts)
15 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.5 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tube
Features
OCP, SCP, UVLO
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Type
Isolated Module
Efficiency
88%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
9V
Package / Case
5-DIP Module
Voltage - Input (Max)
18V
Size / Dimension
2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
1.25A