JCJ1024S12
DigiKey Part Number
1470-1985-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JCJ1024S12
Description
DC DC CONVERTER 12V 10W
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 833mA 18V - 36V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
JCJ1024S12 Models
Category
Power (Watts)
10 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.5 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tube
Features
OCP, OVP, SCP
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Type
Isolated Module
Efficiency
88%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
18V
Package / Case
11-DIP Module, 8 Leads
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)
Voltage - Output 1
Standard Number
Current - Output (Max)
833mA