JCJ0824D15
DigiKey Part Number
1470-1977-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JCJ0824D15
Description
DC DC CONVERTER +/-15V 8W
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 15V -15V 265mA, 265mA 18V - 36V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
JCJ0824D15 Models
Category
Power (Watts)
8 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.5 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tube
Features
OCP, OVP, SCP
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Type
Isolated Module
Efficiency
85%
Number of Outputs
2
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
18V
Package / Case
11-DIP Module, 8 Leads
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)
Voltage - Output 1
Standard Number
Voltage - Output 2
-15V
Base Product Number
Current - Output (Max)
265mA, 265mA