JCJ0812S3V3
DigiKey Part Number
1470-1976-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JCJ0812S3V3
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 8W
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 3.3V 2A 9V - 18V Input
EDA/CAD Models
JCJ0812S3V3 Models
Category
Power (Watts)
8 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.5 kV
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Efficiency
80%
Voltage - Input (Min)
9V
Voltage - Input (Max)
18V
Size / Dimension
1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)
Current - Output (Max)
2A