JCH1024D05
DigiKey Part Number
1470-1968-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JCH1024D05
Description
DC DC CONVERTER +/-5V 10W
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 5V -5V 1A, 1A 18V - 36V Input
Category
Power (Watts)
10 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.5 kV
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Efficiency
82%
Number of Outputs
2
Voltage - Input (Min)
18V
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Voltage - Output 1
Standard Number
Voltage - Output 2
-5V
Base Product Number
Current - Output (Max)
1A, 1A