JCG1248S12
DigiKey Part Number
1470-1957-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JCG1248S12
Description
DC DC CONVERTER 12V 12W
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 1A 36V - 75V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
JCG1248S12 Models
Category
Voltage - Isolation
1.6 kV
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
Remote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Packaging
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Part Status
Active
Efficiency
89%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
24-DIP Module, 8 Leads
Voltage - Input (Min)
36V
Size / Dimension
1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)
Voltage - Input (Max)
75V
Control Features
Enable, Active High
Voltage - Output 1
Standard Number
Current - Output (Max)
1A
Base Product Number
Power (Watts)
12 W