JCG1224S15
DigiKey Part Number
1470-1955-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JCG1224S15
Description
DC DC CONVERTER 15V 12W
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 15V 800mA 18V - 36V Input
EDA/CAD Models
JCG1224S15 Models
Category
Voltage - Isolation
1.6 kV
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Efficiency
90%
Voltage - Input (Min)
18V
Size / Dimension
1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)
Voltage - Input (Max)
36V
Current - Output (Max)
800mA
Base Product Number
Power (Watts)
12 W