JCB0348D12
DigiKey Part Number
1470-1824-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JCB0348D12
Description
DC DC CONVERTER +/-12V 3W
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 12V -12V 125mA, 125mA 36V - 72V Input
EDA/CAD Models
JCB0348D12 Models
Category
Current - Output (Max)
125mA, 125mA
Mfr
Power (Watts)
3 W
Series
Voltage - Isolation
1.5 kV
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Number of Outputs
2
Efficiency
80%
Voltage - Input (Min)
36V
Voltage - Input (Max)
72V
Size / Dimension
1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)