JCB0312D24
DigiKey Part Number
1470-1806-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JCB0312D24
Description
DC DC CONVERTER +/-24V 3W
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 24V -24V 63mA, 63mA 9V - 18V Input
EDA/CAD Models
JCB0312D24 Models
Category
Current - Output (Max)
63mA, 63mA
Mfr
Power (Watts)
3 W
Series
Voltage - Isolation
1.5 kV
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Number of Outputs
2
Efficiency
78%
Voltage - Input (Min)
9V
Voltage - Input (Max)
18V
Size / Dimension
1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)