JCB0305S24
DigiKey Part Number
1470-1801-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JCB0305S24
Description
DC DC CONVERTER 24V 3W
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 24V 125mA 4.5V - 9V Input
EDA/CAD Models
JCB0305S24 Models
Category
Power (Watts)
3 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.5 kV
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Efficiency
70%
Voltage - Input (Min)
4.5V
Voltage - Input (Max)
9V
Size / Dimension
1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)
Current - Output (Max)
125mA