JCB0305D15
DigiKey Part Number
1470-1796-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JCB0305D15
Description
DC DC CONVERTER +/-15V 3W
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 15V -15V 100mA 4.5V - 9V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
JCB0305D15 Models
Category
Current - Output (Max)
100mA
Mfr
Power (Watts)
3 W
Series
Voltage - Isolation
1.5 kV
Packaging
Tube
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Features
OCP, OVP, SCP, UVLO
Type
Isolated Module
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Number of Outputs
2
Efficiency
74%
Voltage - Input (Min)
4.5V
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Max)
9V
Package / Case
24-DIP Module, 14 Leads
Voltage - Output 1
Size / Dimension
1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)