JCA1005S03
DigiKey Part Number
1470-1770-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JCA1005S03
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 10W
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 3.3V 2.42A 4.5V - 9V Input
EDA/CAD Models
JCA1005S03 Models
Category
Power (Watts)
10 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.5 kV
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Efficiency
82%
Number of Outputs
1
Voltage - Input (Min)
4.5V
Package / Case
24-DIP Module, 7 Leads
Voltage - Input (Max)
9V
Size / Dimension
1.00" L x 0.80" W x 0.39" H (25.4mm x 20.3mm x 10.0mm)
Current - Output (Max)
2.42A