JCA1005D02
DigiKey Part Number
1470-1768-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JCA1005D02
Description
DC DC CONVERTER +/-12V 10W
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 12V -12V 420mA, 420mA 4.5V - 9V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
JCA1005D02 Models
Category
Power (Watts)
10 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.5 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tube
Features
OCP, OVP, SCP, UVLO
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Type
Isolated Module
Efficiency
84%
Number of Outputs
2
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
4.5V
Package / Case
24-DIP Module, 8 Leads
Voltage - Input (Max)
9V
Size / Dimension
1.00" L x 0.80" W x 0.39" H (25.4mm x 20.3mm x 10.0mm)
Voltage - Output 1
Standard Number
Voltage - Output 2
-12V
Base Product Number
Current - Output (Max)
420mA, 420mA