IML0205D12
DigiKey Part Number
1470-3669-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IML0205D12
Description
DC DC CONVERTER +/-12V 2W
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 12V -12V 83mA, 83mA 4.5V - 5.5V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IML0205D12 Models
Category
Current - Output (Max)
83mA, 83mA
Mfr
Power (Watts)
2 W
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Packaging
Tube
Applications
Medical
Part Status
Active
Features
SCP
Type
Isolated Module
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Outputs
2
Efficiency
83%
Voltage - Input (Min)
4.5V
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
7-SIP Module, 5 Leads
Voltage - Output 1
Size / Dimension
0.77" L x 0.39" W x 0.47" H (19.5mm x 9.8mm x 12.0mm)