ICH5024S12
DigiKey Part Number
1470-4348-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ICH5024S12
Description
DC DC CONVERTER 12V 50W
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 4.16A 18V - 36V Input
EDA/CAD Models
ICH5024S12 Models
Category
Voltage - Isolation
1.5 kV
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Efficiency
85%
Voltage - Input (Min)
18V
Size / Dimension
2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)
Voltage - Input (Max)
36V
Voltage - Output 1
Standard Number
Current - Output (Max)
4.16A
Base Product Number
Power (Watts)
50 W