HPT5K0TS800
DigiKey Part Number
1470-HPT5K0TS800-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HPT5K0TS800
Description
PROGRAMMABLE PSU 800VDC 6.5A
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 800V 180 ~ 264 VAC, 342 ~ 528 VAC (3 Phase) Input
Voltage - Isolation
6 kV
Series
Efficiency
94%
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, Load Sharing, PFC, Remote On/Off, Universal Input
Size / Dimension
13.00" L x 5.00" W x 5.00" H (330.2mm x 127.0mm x 127.0mm)
Voltage - Input
180 ~ 264 VAC, 342 ~ 528 VAC (3 Phase)
Approval Agency
CB, CE, TUV, UKCA, UL
Voltage - Output 1
800V
Standard Number
60601-1; 62368-1
Current - Output 1
6.5 A