HPA1K5PS48
DigiKey Part Number
1470-HPA1K5PS48-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HPA1K5PS48
Description
AC/DC CONVERTER 48V 1500W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 48V 90 ~ 264 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HPA1K5PS48 Models
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
93%
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features
I2C Interface, PFC, PMBus™, Remote On/Off, Remote Sense, Standby Output
Size / Dimension
13.00" L x 5.00" W x 5.00" H (330.2mm x 127.0mm x 127.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE
Voltage - Output 1
48V
Current - Output 1
31.25 A