EML15US24-P
DigiKey Part Number
1470-2626-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EML15US24-P
Description
AC/DC CONVERTER 24V 15W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 24V 630mA 85 ~ 264 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EML15US24-P Models
Category
Features
Universal Input
Manufacturer
XP Power
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Series
Efficiency
82%
Packaging
Box
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Package / Case
4-DIP Module
Type
Open Frame
Size / Dimension
2.44" L x 1.21" W x 0.96" H (62.0mm x 30.7mm x 24.4mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CE, cULus, TUV
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Standard Number
Voltage - Output 1
24V
Line Regulation
±0.5%
Current - Output (Max)
630mA
Load Regulation
±1%
Power (Watts)
15 W