EMH250PS12
DigiKey Part Number
1470-1303-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EMH250PS12
Description
AC/DC CONVERTER 12V 250W
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 12V 80 ~ 275 VAC Input
Category
Applications
ITE (Commercial), Medical
Mfr
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
87%
Packaging
Box
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Adjustable Output, Load Sharing, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Type
Open Frame
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
5.00" L x 3.00" W x 1.43" H (127.0mm x 76.2mm x 36.3mm)
Voltage - Input
80 ~ 275 VAC
Approval Agency
CB, CE, TUV, UL
Voltage - Output 1
12V
Standard Number
Current - Output 1
21 A