ECS60US15
DigiKey Part Number
1470-1293-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECS60US15
Description
AC/DC CONVERTER 15V 60W
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 15V 80 ~ 264 VAC Input
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
90%
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Size / Dimension
3.00" L x 2.00" W x 1.05" H (76.2mm x 50.8mm x 26.7mm)
Voltage - Input
80 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1
15V
Standard Number
Current - Output 1
4 A