ECP180PS36
DigiKey Part Number
1470-2375-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECP180PS36
Description
AC/DC CONVERTER 36V 120W
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 36V 85 ~ 264 VAC Input
EDA/CAD Models
ECP180PS36 Models
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
94%
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Size / Dimension
4.00" L x 2.00" W x 0.84" H (101.6mm x 50.8mm x 21.6mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Standard Number
Voltage - Output 1
36V
Current - Output 1
5 A