ECM40US07
DigiKey Part Number
ECM40US07-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECM40US07
Description
AC/DC CONVERTER 7V 40W
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 7V 90 ~ 264 VAC Input
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
85%
Packaging
Bulk
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (With Derating)
Number of Outputs
1
Size / Dimension
4.00" L x 2.00" W x 1.20" H (101.6mm x 50.8mm x 30.5mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
cUL
Voltage - Output 1
7V
Standard Number
Current - Output 1
5.7 A