DTJ2048S12
DigiKey Part Number
1470-DTJ2048S12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DTJ2048S12
Description
DC/DC CONVERTER 12V 20W
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed DC DC Converter 1 Output 12V 1.67A 75V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DTJ2048S12 Models
Category
Power (Watts)
20W
Manufacturer
XP Power
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Box
Efficiency
89%
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Type
Enclosed
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input (Min)
18V
Size / Dimension
3.00" L x 1.24" W x 0.77" H (76.2mm x 31.4mm x 19.4mm)
Voltage - Input (Max)
75V
Approval Agency
CB, UL
Number of Outputs
1
Standard Number
Voltage - Output 1
12V
Base Product Number
Current - Output (Max)
1.67A