DTE2048S12
DigiKey Part Number
1470-3360-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DTE2048S12
Description
DC/DC CONVERTER 12V 20W
Detailed Description
Enclosed DC DC Converter 1 Output 12V 1.67A 75V Input
EDA/CAD Models
DTE2048S12 Models
Category
Current - Output (Max)
1.67A
Power (Watts)
20W
Efficiency
91%
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Min)
18V
Size / Dimension
3.78" L x 2.13" W x 0.92" H (96.0mm x 54.0mm x 23.3mm)
Voltage - Input (Max)
75V
Voltage - Output 1
12V