DTE2024S48
DigiKey Part Number
1470-3358-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DTE2024S48
Description
DC/DC CONVERTER 48V 20W
Detailed Description
Enclosed DC DC Converter 1 Output 48V 420mA 36V Input
EDA/CAD Models
DTE2024S48 Models
Category
Current - Output (Max)
420mA
Power (Watts)
20W
Efficiency
89%
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Min)
9V
Size / Dimension
3.78" L x 2.13" W x 0.92" H (96.0mm x 54.0mm x 23.3mm)
Voltage - Input (Max)
36V
Voltage - Output 1
48V