DTE0648D12
DigiKey Part Number
1470-DTE0648D12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DTE0648D12
Description
DC/DC CONVERTER +/-12V 6W
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed DC DC Converter 2 Output 12V -12V 250mA, 250mA 75V Input
EDA/CAD Models
DTE0648D12 Models
Category
Current - Output (Max)
250mA, 250mA
Power (Watts)
6W
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Efficiency
85%
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Voltage - Input (Min)
18V
Voltage - Input (Max)
75V
Size / Dimension
2.09" L x 1.34" W x 1.04" H (53.0mm x 34.0mm x 26.5mm)
Number of Outputs
2
Voltage - Output 1
12V