DNR30US12
DigiKey Part Number
1470-1098-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DNR30US12
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 12V 30W
Detailed Description
AC or DC DIN Rail Power Supply 1 Output 12V 2.5A
EDA/CAD Models
DNR30US12 Models
Category
Power (Watts)
30W
Voltage - Isolation
3 kV
Efficiency
84%
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Input Type
AC or DC
Size / Dimension
4.53" L x 1.59" W x 3.54" H (115.0mm x 40.5mm x 90.0mm)
AC Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE
DC Voltage - Input (Min)
90V
Standard Number
DC Voltage - Input (Max)
375V
Voltage - Output 1
12V
Base Product Number
Current - Output (Max)
2.5A