CCB200PS48
DigiKey Part Number
1470-4406-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CCB200PS48
Description
AC/DC CONVERTER 48V 202W
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 48V 80 ~ 264 VAC Input
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
95%
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C (With Derating)
Size / Dimension
5.00" L x 3.00" W x 1.43" H (127.0mm x 76.2mm x 36.3mm)
Voltage - Input
80 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1
48V
Standard Number
Current - Output 1
4.2 A