ASB160PS36-HK
DigiKey Part Number
1470-ASB160PS36-HK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ASB160PS36-HK
Description
AC/DC CONVERTER 36V 160W
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 36V 4.44A 90 ~ 264 VAC Input
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C (With Derating)
Efficiency
93%
Size / Dimension
4.60" L x 2.40" W x 0.78" H (116.8mm x 61.0mm x 19.7mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1
36V
Standard Number
Current - Output (Max)
4.44A
Line Regulation
±0.5%
Power (Watts)
160 W
Load Regulation
±0.5%