ASB160PS12-HK is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
XP Power
In Stock: 0
Datasheet
Enclosed AC DC Converters 1 Output 12V 13.3A 90 ~ 264 VAC Input
XP Power - ASB Combo Series | Datasheet Preview
ASB160PS12-HK
DigiKey Part Number
1470-ASB160PS12-HK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ASB160PS12-HK
Description
AC/DC CONVERTER 12V 160W
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C (With Derating)
Efficiency
92%
Size / Dimension
4.60" L x 2.40" W x 0.78" H (116.8mm x 61.0mm x 19.7mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1
12V
Standard Number
Current - Output (Max)
13.3A
Line Regulation
±0.5%
Power (Watts)
160 W
Load Regulation
±0.5%