ASB110PS24
DigiKey Part Number
1470-2700-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ASB110PS24
Description
AC/DC CONVERTER 24V 110W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 4.58A 85 ~ 264 VAC Input
EDA/CAD Models
ASB110PS24 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Series
Efficiency
91%
Size / Dimension
4.60" L x 2.40" W x 0.67" H (116.8mm x 61.0mm x 17.0mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Standard Number
Voltage - Output 1
24V
Line Regulation
±0.5%
Current - Output (Max)
4.58A
Load Regulation
±0.5%
Power (Watts)
110 W