AQM300PS48C2 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
XP Power
In Stock: 0
Datasheet
Image for AQM300PS48C2 is not available
AQM300PS48C2
DigiKey Part Number
1470-AQM300PS48C2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AQM300PS48C2
Description
SINGLE O/P AC-DC PSU MEDICAL 200
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
48V 300 W AC/DC External Desktop (Class II) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Datasheet
EDA/CAD Models
AQM300PS48C2 Models
Category
Power (Watts)
300 W
Manufacturer
XP Power
No Load Power Consumption
400mW
Series
Applications
Medical
Packaging
Box
Efficiency
Level VI
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 60°C
Region Utilized
International
Output Connector
Rectangular, 6 Position
Form
Desktop (Class II)
Cord Length
39" (1.00m)
Input Type
Cord (Sold Separately)
Input Connector
IEC 320-C18
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Size / Dimension
7.20" L x 3.35" W x 1.38" H (183.0mm x 85.0mm x 35.0mm)
Voltage - Output
48V
Approval Agency
CB, CE, CSA, TUV, UKCA, UL
Current - Output (Max)
6.25A