AKM36US12C2
DigiKey Part Number
1470-4600-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AKM36US12C2
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 36W
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12V 36 W AC/DC External Desktop (Class II) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AKM36US12C2 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Polarization
Positive Center
Manufacturer
XP Power
Applications
ITE (Commercial), Medical
Series
Efficiency
Level VI, CoC Tier 2
Packaging
Box
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Part Status
Active
Output Connector
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Region Utilized
International
Cord Length
59" (1.50m)
Form
Desktop (Class II)
Input Connector
IEC 320-C8
Input Type
Cord (Sold Separately)
Size / Dimension
4.25" L x 1.96" W x 1.33" H (108.0mm x 50.0mm x 33.8mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB, CE, CSA, TUV, UL
Voltage - Output
12V
Standard Number
60601-1; 62368-1
Current - Output (Max)
3A
Weight
0.176 lb (80.00 g)
Power (Watts)
36 W
Base Product Number
No Load Power Consumption
75mW (Max)