AFM30US15
DigiKey Part Number
1470-1006-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AFM30US15
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 30W
Customer Reference
Detailed Description
15V 30 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Operating Temperature
0°C ~ 60°C
Part Status
Discontinued at DigiKey
Output Connector
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Cord Length
37.4" (0.95m)
Form
Desktop (Class I)
Input Connector
IEC 320-C14
Size / Dimension
4.76" L x 1.97" W x 1.21" H (121.0mm x 50.0mm x 30.8mm)
Voltage - Input
80 ~ 264 VAC
Voltage - Output
15V
Current - Output (Max)
2A
Power (Watts)
30 W