ACM18US24 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
SL POWER / Advanced Energy
In Stock: 223
Datasheet
24V 18 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Multi-Blade (Sold Separately) Input
XP Power ACM Series | Digi-Key Daily
ACM18US24
DigiKey Part Number
1470-3953-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACM18US24
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 18W
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
ACM18US24 Models
Operating Temperature
0°C ~ 60°C
Output Connector
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Cord Length
70.9" (1.80m)
Size / Dimension
3.46" L x 1.18" W x 1.95" H (88.0mm x 30.0mm x 49.5mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output
24V
Current - Output (Max)
750mA
Power (Watts)
18 W
Base Product Number
No Load Power Consumption
75mW (Max)