ACM18US12
DigiKey Part Number
1470-3950-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACM18US12
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 18W
Detailed Description
12V 18 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Multi-Blade (Sold Separately) Input
EDA/CAD Models
ACM18US12 Models
Operating Temperature
0°C ~ 60°C
Output Connector
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Cord Length
70.9" (1.80m)
Size / Dimension
3.46" L x 1.18" W x 1.95" H (88.0mm x 30.0mm x 49.5mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output
12V
Current - Output (Max)
1.5A
Power (Watts)
18 W
Base Product Number
No Load Power Consumption
75mW (Max)