XL-1608UVC-04
DigiKey Part Number
5962-XL-1608UVC-04TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XL-1608UVC-04
Description
CHIP LED 0603 PURPLE SMD
Customer Reference
Detailed Description
Purple 410nm LED Indication - Discrete 2V 0603 (1608 Metric)
Category
Lens Style
Rectangle with Flat Top
Mfr
Lens Size
1.20mm x 0.80mm
Series
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2V
Current - Test
5mA
Configuration
Independent
Wavelength - Dominant
Lens Color
Colorless
Lens Transparency
Clear
Size / Dimension
1.60mm L x 0.65mm W
Millicandela Rating
Height (Max)
0.65mm