XL-1608RGBC
DigiKey Part Number
5962-XL-1608RGBCTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XL-1608RGBC
Description
CHIP LED RGB 0603 SMD
Customer Reference
Detailed Description
Red, Green, Blue (RGB) 625nm Red, 525nm Green, 470nm Blue LED Indication - Discrete 2.1V Red, 3.1V Green, 3.1V Blue 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
XL-1608RGBC Models
Category
Lens Size
1.17mm x 0.80mm
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.1V Red, 3.1V Green, 3.1V Blue
Series
Current - Test
20mA Red, 20mA Green, 20mA Blue
Packaging
Tape & Reel (TR)
Viewing Angle
120°
Part Status
Active
Mounting Type
Color
Wavelength - Dominant
Configuration
Common Anode
Wavelength - Peak
630nm Red, 530nm Green, 470nm Blue
Lens Color
Colorless
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Lens Transparency
Clear
Size / Dimension
1.60mm L x 0.85mm W
Millicandela Rating
Height (Max)
0.85mm