1SNK506010R0000
DigiKey Part Number
5831-1SNK506010R0000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1SNK506010R0000
Description
MODULAR TERMINAL BLOCK, 30A, 6MM
Customer Reference
Detailed Description
Terminal Block Connector 2 Position Feed Through Gray 10-24 AWG
Category
Current - IEC
41 A
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Voltage - IEC
1000V
Series
Current - UL
30 A
Packaging
Tray
Voltage - UL
600V
Part Status
Active
Wire Gauge or Range - AWG
10-24 AWG
Type
Feed Through
Wire Gauge or Range - mm²
0.2-6mm²
Number of Positions
2
Color
Gray
Number of Levels
1
Material - Insulation
Polyamide (PA), Nylon
Terminal - Width
6.0mm
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Termination Style
Screw
Stripping Length
10.5mm