657-25ABPNE
DigiKey Part Number
657-25ABPNE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
657-25ABPNE
Description
HEATSINK TO-220 W/PINS BLK 2.5"
Detailed Description
Heat Sink TO-218, TO-220, TO-247 Aluminum 6.0W @ 25°C Board Level, Vertical
Category
Length
1.000" (25.40mm)
Mfr
Width
1.650" (41.91mm)
Series
Fin Height
2.500" (63.50mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise
6.0W @ 25°C
Thermal Resistance @ Forced Air Flow
2.70°C/W @ 200 LFM