LTH5MM12VFR4600
DigiKey Part Number
LTH5MM12VFR4600-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LTH5MM12VFR4600
Description
LED BLUE CLEAR T-1 3/4 T/H
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Blue 467nm LED Indication - Discrete 12V Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LTH5MM12VFR4600 Models
Category
Lens Size
5mm, T-1 3/4
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
12V
Series
Current - Test
12mA
Packaging
Bulk
Viewing Angle
20°
Part Status
Active
Mounting Type
Color
Wavelength - Dominant
Configuration
Standard
Wavelength - Peak
470nm
Lens Color
Colorless
Package / Case
Radial
Lens Transparency
Clear
Supplier Device Package
Millicandela Rating
Height (Max)
9.95mm