L79D-G24-W
DigiKey Part Number
L79D-G24-W-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L79D-G24-W
Description
LED PNL IND GREEN DIFF WIRE LDS
Customer Reference
Detailed Description
LED Panel Indicator Green Diffused 60° 24V 20mA Wire Leads - 6" (152.40mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
L79D-G24-W Models
Category
Voltage
24V
Manufacturer
Visual Communications Company - VCC
Current
20mA
Series
Panel Cutout Shape
Round
Packaging
Bag
Panel Cutout Dimensions
0.31" (7.87mm)
Part Status
Not For New Designs
Lens Style
Round with Flat Top
Type
LED
Millicandela Rating
80mcd
Lamp Color
Green
Viewing Angle
60°
Lens Color
Green
Termination Style
Wire Leads - 6" (152.40mm)